kopia3.jpg
Poseł Artur Górski w Katowicach

  Nasze miasto w 1863 r. w Katowicach nie było miejscem bitew podczas Powstania Styczniowego. Powstańcy zdobyli graniczący z Katowicami dworzec w Sosnowcu. Stanisław Maciejewski prowadził w Katowicach punkt przerzutowy broni. Z pisma Centralnego Komitetu Narodowego do Komisji Broni w Paryżu, wysłanego 11. 12. 1862 r. wynika, że był on jednym z najważniejszych ogniw. Maciejewski pracował jako kierownik filii przedsiębiorstwa handlu wyrobami tytoniowymi B. Ostrzyckiego z Wrocławia. Zajmował się też spedycją. Przerzucał broń do Kongresówki przez Dąbrowę Górniczą. Tam trafiała do Goldmana i Twarzyńskiego. Oni wysyłali ją dalej. W Katowicach z Maciejewskim współpracowali piekarz Ferdynand Zips i Karol Lehman. Stanisław Maciejewski był jednym z oskarżonych w procesie berlińskim. Powstanie Styczniowe służyło umocnieniu polskości na Górnym Śląsku inspirując takie postacie jak Karol Miarka czy Jan Ligoń.

 

     Spotkanie zorganizowaliśmy w Panewnikach z uwagi na zgłaszane od ponad roku postulaty tamtejszego środowiska koła przyjaciół Radia Maryja. W związku z tym większą ilość plakatów zużyto na obszarze działania Komitetu Terenowego PiS nr 1 "Katowice Południe". Przed spotkaniem poseł dr Artur Górski spotkał się z Zarządem Powiatowym PiS w Katowicach oraz złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i pomnikiem górników pomordowanych 16.12.1981 r. pod kopalnią "Wujek".

     Sylwetkę naszego gościa przedstawił przewodniczący Komitetu Terenowego PiS nr 1 w Katowicach "Katowice Południe" radny Mariusz Skiba. Dr Artur Górski jest posłem PiS od 2005 r., od 2010 r. jest przewodniczącym komitetu PiS na Mokotowie w Warszawie. W 1998 r. był redaktorem naczelnym "Naszego Dziennika". 1988-2004 był prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego i  redaktorem naczelnym kwartalnika "Pro Fide, Rege et Lege" (łac. Za wiarę, króla i prawo). Identyczną nazwę jak kwartalnik nosiła stała rubryka w tygodniku "Najwyższy Czas". W ostatnim okresie poseł Artur Górski uczestniczył w Marszu Niepodległości 11.11.20112 r. Temat wykładu "Patriotyzm wczoraj i dziś" uznaliśmy za odpowiednio nawiązujący do wydarzeń sprzed 150 lat.

    Dr Artur Górski w swoim wykładzie nawiązał do rozumienia pojęcia Ojczyzny i patriotyzmu w naukach Ojca Świętego Jana Pawła II. Przypomniał ważne słowa 'demokracja bez wartości przeradza się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm' wypowiedziane podczas jednej z pielgrzymek do Ojczyzny. 'Ta władza nie dba o duchową i materialną kondycję naszego narodu. Ta władza manipuluje społeczeństwem, opiera się na kłamstwie i dozowaniu prawdy.' - ocenił nasz gość. Poseł Górski dostrzegł bardzo pozytywne zjawisko wzrostu patriotyzmu wśród ludzi młodych.

Mariusz Ludwig