kopia3.jpg

PREMIER MORAWIECKI W KATOWICACH

 

8.07.2018 r w ramach wizyt w poszczególnych województwach Katowice odwiedził Premier Mateusz Morawiecki. W ramach wizyty odbyło się spotkanie z członkami i sympatykami PiS w Katowicach w Miejskim Domu Kultury na Dębie. Premier rozmawiał, również z osobami, które nie dostały się do środka.

 

 

 

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwiedził Jasną Górę w Częstochowie, Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz Katowice. Premierowi towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Pierwszym elementem była msza święta w ramach XXVII Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja na Jasnej Górze. W Bytomiu Premier uczestniczył w spotkaniu z ratownikami uczestniczącymi w akcji ratowniczej na kopalni "Zofiówka" w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Premier Morawiecki złożył kwiaty i zapalił znicz pod Pomnikiem Poległych Ratowników oraz pod figurą świętej Barbary znajdującym się na terenie Stacji. Prezes Rady Ministrów oddał także hołd uczestnikom powstań śląskich, składając wieniec pod Pomnikiem Powstańców Śląskich przy Alei Korfantego w Katowicach.

Podczas spotkania z mieszkańcami w katowickiej filii Miejskiego Domu Kultury Koszutka (w dzielnicy Dąb), premier Morawiecki ogłosił sfinansowanie budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie przez rząd. - Wojciech Korfanty to zasłużony bohater nie tylko dla Śląska, ale dla całej Polski - zaznaczył - Mało jest takich miejsc, jak województwo śląskie, gdzie etos pracy był odbudowywany, pielęgnowany i przechowywany, a etos pracy to również etos wolności, etos rodziny, tego wszystkiego, czego brakowało nam w czasach komunizmu, w czasach trzeciej Rzeczypospolitej - stwierdził Prezes Rady Ministrów. Apel w sprawie sfinansowania budowy pomnika niedawno uchwaliła Rada Miasta Katowice głosami radnych PiS, Forum Samorządowego i Marcin Krupa oraz Śląskiej Partii Regionalnej.

Premier poruszył również w swoim wystąpieniu m.in. temat górnictwa, zauważając, że Polska zajmuje 3. i 4. miejsce na świecie pod względem produkcji maszyn górniczych. - Mamy szansę osiągnąć podium w sprzedaży, w nowoczesności. Coraz więcej w maszynach jest elektroniki, informatyki. To jest to, o co nam chodzi. To jest to, co wychodzi tu z Gliwic, z Zabrza, z Sosnowca. Wasze firmy tworzą nowe rozwiązania, które są sprzedawane na całym świecie. To naprawdę znakomite osiągnięcie - zauważył premier. - Polska potrzebuje nowoczesnego górnictwa i nowoczesnego przemysłu maszyn górniczych, jaki tutaj macie na Górnym Śląsku - powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał także na pytania mieszkańców dotyczące m.in. rządowych programów walki ze smogiem czy pomocy niepełnosprawnym.

Po zakończeniu spotkania Premier Morawiecki rozmawiał z mieszkańcami, którzy nie dostali się do środka.