kopia3.jpg

V MEMORIAŁ DR ANDRZEJA MIELĘCKIEGO


 

15.08.2020 r. odbył się V Memoriał dr Andrzeja Mielęckiego czyli otwarty turniej piłki nożnej na boisku Rapid w Katowicach. W finale drużyna "Niedzielne Grojki" pokonała w rzutach karnych zespół "Pućcie do domu". W meczu o trzecie miejsce WTS pokonał "Sosnowiec Moje Miasto". Turniej wspierany przez Prezydenta Katowic organizowany dla uczczenia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i Powstań Śląskich. Turniej zrelacjonowały Radio Katowice i TVP Katowice.

 

 

 

V memoriał był szczególny bo odbywał się w 100-lecie śmierci dr Andrzeja Mieleckiego. Pomysłodawcą turnieju jako formy uczczenia radnego Katowic dr Andrzeja Mielęckiego jest radny Piotr Pietrasz,  przewodniczący Katowickiego Klubu Gazety Polskiej im. Sławomira Skrzypka. Organizatorem jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Silesia przy wsparciu Katowickiego Klubu Gazety Polskiej im. Sławomira Skrzypka oraz Forum Młodych PiS Katowice.

Dr Andrzej Mielęcki był jednym z pierwszych polskich lekarzy w Katowicach. Nazywany przez Niemców "wielkim polskim agitatorem", brał czynny udział w życiu społecznym, oświatowym i kulturalnym lokalnej społeczności. Został zamordowany 17.08. 1920 r., gdy spieszył z pomocą rannym uczestnikom antypolskich zamieszek.   Andrzej Mielęcki przyszedł na świat 30.11.1864 r. w majątku Hucisko koło Piotrkowa Trybunalskiego, w rodzinie ziemiańskiej. Ukończył gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim, następnie studiował medycynę w Berlinie i Monachium. Dyplom doktora nauk medycznych otrzymał w 1893 r. w Lipsku.   W 1899 r. jako jeden z pierwszych polskich lekarzy osiedlił się na stałe w Katowicach, prowadził prywatną praktykę. Był specjalistą w zakresie ginekologii i położnictwa. W krótkim czasie stał się znanym i szanowanym lekarzem w mieście, z którego usług korzystali zarówno Polacy, jak i Niemcy.  Prócz pracy zawodowej brał czynny udział w życiu społecznym, oświatowym i kulturalnym Śląska i w szczególności Katowic. W 1900 r. został członkiem zarządu Towarzystwa dla Szerzenia Elementarzy Polskich na Górnym Śląsku. Uczestniczył w Komitecie Wykładów Ludowych im. Adama Mickiewicza i Towarzystwie Czytelni Ludowych. Jako członek katowickiego Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? propagował wśród polskiej młodzieży kulturę fizyczną.   Był współzałożycielem i prezesem powstałego w 1908 r. Towarzystwa Lekarzy Polaków na Śląsku. Brał udział w walce o wolny wybór lekarzy do śląskich kas chorych opanowanych przez Niemców.W 1918 r. wszedł w skład Powiatowej Rady Ludowej w Katowicach i był delegatem na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu. W 1919 wygrał wybory na radnego Rady Miejskiej w Katowicach, w której pełnił funkcję przewodniczącym koła polskiego.Przed wybuchem I powstania śląskiego w 1919 r. kierował konspiracyjnymi kursami sanitarnymi w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Przed wybuchem I powstania śląskiego został na pewien czas aresztowany. W 1920 r. został członkiem Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Katowicach.17.08.1920 r. w mieście doszło do zamieszek wywołanych przez Niemców po fałszywych informacjach niemieckiej prasy o zajęciu Warszawy przez Armię Czerwoną. Niemieckich manifestantów demolujących polskie sklepy ostrzelali francuscy żołnierze patrolujący miasto. Podczas niesienia pomocy rannym, dr Mielęcki został zaatakowany przez niemieckich bojówkarzy, którzy ciężko go pobili za pomocą pałek. Gdy sanitariusze próbowali go przewieźć do pobliskiego szpitala, napastnicy zatrzymali ambulans, wywlekli skatowanego i wrzucili go do rzeki Rawy.

Pogrzeb Andrzeja Mielęckiego, który miał miejsce 25.08.1920 r. w Sosnowcu, zgromadził kilkunastotysięczny tłum. Zwłoki przewieziono i pochowano w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Złotnikach koło Koźminka. Morderstwo doktora było jedną z przyczyn przyśpieszenia momentu rozpoczęcia II powstania śląskiego.