kopia3.jpg

JERZY GORZELIK  -  FREEISTAT OBERSCHLESIEN

        

                    "Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Nic Polsce nie przyrzekałem, więc jej nie zdradziłem i nie czuję się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa". - to słowa Jerzego Gorzelika, lidera Ruchu Autonomii Śląska i założyciela Związku Ludności Narodowości Śląskiej. Od tych słów ostatnio się odcinał, niemniej w wywiadzie dla Roberta Mazurka w 'Rzeczypospolitej' w tym roku stwierdził "Polska to nie moja ojczyzna". Dla lewicowych i liberalnych mediów regionalnych Gorzelik to ulubiony celebryta -. nawet w większym stopniu niż liderzy śląskiej PO. Zdołał wypromować śląskość w stopniu porównywalnym jak Edward Gierek jako pierwszy sekretarz PZPR. Skutki dla Ślązaków mogą być równie dwuznaczne.

    Lider RAŚ zaczynał aktywność polityczną w 1988 w Młodzieżowym Ruchu Oporu "Solidarności Walczącej", organizacji patriotycznej i antykomunistycznej. Jego obecna postawa budzi zdziwienie byłych kolegów.

    RAŚ istniał od 1990 r. jako marginalna organizacja oparta na postulacie przywrócenia autonomii. W 1995 r. zorganizowany przez Gorzelika Śląski Związek Akademicki w swoich wydawnictwach i wypowiedziach ostro zaatakował Korfantego zarzucając współudział w zabójstwie niemieckiego aktywisty podczas plebiscytu. Było to wierne powtórzenie niemieckiej propagandy ilustrowane niemieckimi ulotkami z okresu plebiscytu.

     J.Gorzelik uczestniczył w kilku demonstracjach przeciwko byłym strażnikom z obozów UB w Łambinowicach i innych. W 1995 Gorzelik został poturbowany przez lidera SLD Zbyszka Zaborowskiego podczas udziału w kontrmanifestacji Ligi Republikańskiej na 1 maja (Zaborowski temu zaprzecza). Około 1996 ze współpracy zrezygnowały władze katowickiej Ligi Republikańskiej uznając aktywność Gorzelika za próbę promocji ZLNŚ.

    W 1996 z inicjatywy Gorzelnika powołano stowarzyszenie Związek Ludności Narodowości Śląskiej i złożono wniosek o rejestrację. Kolejne sądy odmówiły rejestracji negując istnienie narodowości śląskiej. Decyzja Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 17.02.2004 jest ostateczna. Gorzelik uznał zabiegi o rejestrację ZLNŚ za dobrą kampanie promocyjna idei narodowości śląskiej. Podobno od 2002 r. RAŚ jest skłócony z ZLNŚ i Gorzelik odcina się od najradykalniejszych oświadczeń niezarejestrowanej formacji Andrzeja Rocznioka - jak poparcie Rosji w konflikcie z Gruzją czy krytyka zmiany nazwy obozu koncentracyjnego w "Auschwitz".

    Wiosną 2002 podczas narodowego spisu powszechnego ZLNŚ i RAŚ inicjowały kampanię na rzecz deklarowania narodowości śląskiej w ankietach spisowych. Tak postąpiło 4 % mieszkańców regionu, chociaż za Ślązaków według badań uważa się kilkanaście procent mieszkańców Województwa Śląskiego. Podczas spisu w 2011 r. RAŚ także promuje deklarację narodowości śląskiej.

    Jesienią 2002 Gorzelik został wybrany przewodniczącym RAŚ. Wybory samorządowe były klęską stowarzyszenia (4 % do Sejmiku, utrata udziału we władzach powiatu rybnickiego i gminy Czerwionka-Leszczyny) postrzeganego jako radykalne i polityczne. W 2006 r. Gorzelik zblokował listy  w wyborach do Sejmiku Śląskiego z PO i PSL, a na swoje listy RAŚ przyjął liderów górnośląskicj Niemców z Dietmahrem Brehmerem na czele. Wielkim sukcesem stały się wybory samorządowe na poziomie Sejmiku - 8% i 3 mandaty radnych. Koalicja z PO umożliwiła realizację części postulatów jak RAŚ jak zmiana kolorystyki krzesełek na Stadionie Śląskim. W planach edukacja regionalna, uzyskanie uznania narodowości śląskiej przez Sejm (głosami koalicji PO i PSL) oraz nadanie językowi śląskiemu statusu języka regionalnego.

   Przed objęciem funkcji w Zarządzie Województwa Śląskiego Jerzy Gorzelik pełnił funkcję wiceprezesa nowego klubu sportowego FC Katowice, nawiązującego nazwą do FC Kattowitz czyli klubu piłkarskiego działającego w Katowicach w latach 1905-1939 (do 1920 jako FC Preussen 05 Kattowitz) skupiającego kibiców z mniejszości niemieckiej. W okresie II Wojny Światowej FC Kattowitz grał w tzw.gaulidze. W założeniu twórców reaktywowany klub ma skupiać sympatyków RAŚ.  

   W 2011 r. na kongresie RAŚ z inicjatywy Gorzelika przyjęto projekt nowelizacji konstytucji RP przewidujący uczynienie głównym organem ustawodawczym Senatu RP skupiającego reprezentantów sejmików regionalnych odwoływalnych w trakcie kadencji. 

    J.Gorzelik jest dr historii sztuki i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego.

 V.2011