kopia3.jpg

JAN RZYMEŁKA  -  KAMIEŃ U SZYI TOMCZYKIEWICZA

     Najbardziej znany poseł PO z Katowic pozostający w niełasce u władz śląskiej PO - nie wywodzi się z UPR ale jak trzon partii Tuska z Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Dlatego nie zasiada w zarządzie regionalnym i nie został zaproszony do podpisania wniosku do prokuratury przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu za zdanie w raporcie. Znany z kamiennych krawatów. Najdłuższy stażem poseł z Górnego Śląska, niestety nie dostał się do Sejmu w 2011.

    "Stowarzyszenie narodowości śląskiej się skończyło. RAŚ przestał być dziewicą, dzisiaj jest nową partią polityczną i jest atakowany ze wszystkich stron. (...) Gorzelik chce zarejestrować nową mniejszość aby nie mieć progu wyborczego i wejść do Sejmu. Nikt w Unii Europejskiej nie chce separatyzmów bazujących na fobiach antypolskich czy antyniemieckich. (...) Autonomia to utopia. Jeżeli będziemy chcieli czegoś specjalnego tylko dla Śląska na pewno nam tego nie zaakceptują. "   skrytykował swojego koalicjanta poseł Rzymełka w wywiadzie dla Sielsii24. 

     Jan Rzymełka urodził się w 1952 r. w Katowicach. Rodzina Rzymełków mieszka w Katowicach od XVIII wieku, a krewny posła ks.Jan Rzymełka był znanym działaczem plebiscytowym. Doktor filozofii, od 1977 był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego. Od 1980 r. w ?Solidarności?, był wiceprzewodniczącym komisji zakładowej NSZZ "S" Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczącym Regionalnej Komisji Pracowników Naukowych (1980?1989). Internowany, uczestniczył w działalności podziemia. W 1989 r. Jan Rzymełka został posłem z listy Komitetu Obywatelskiego ?Solidarność? i współzałożycielem Związku Górnośląskiego. Po porażce w wyborach 1993 r. w latach 1994-1998 był radnym Katowic i wiceprzewodniczącym sejmiku, a 1998-2000 radnym Sejmiku i wicemarszałkiem Województwa Śląskiego. W 2001 r. ponownie wybrany do Sejmu z listy PO uzyskując mandat z odległego 14 miejsca. 

     W parlamencie był m.in. przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska i polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej oraz deputowanym do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W Sejmie VI kadencji został przewodniczącym Podkomisji Geologiczno-Górniczej.

     Jest członkiem wieku instytucji ekologicznych w kraju i na świecie. W Sejmie przewodniczy Zespołowi parlamentarnemu ds. klimatyzmu i zrównoważonego rozwoju. Jan Przewodniczy Polsko-Niemieckiej grupie bilateralnej. Był członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Był inicjatorem obchodów w Polsce Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi "Earth Day", dofinansowania zielonych szkół z funduszy ekologicznych, był autorem pomysłu na strefy bezdymne.      

            Żonaty, ma syna i córkę.

Opublikowano X.2011