kopia3.jpg
Trzech Kroli PDF Drukuj Email
Wpisał ala   
Poniedziałek, 23. Styczeń 2012 21:33

Trzech Króli

           

      Za czasów pierwszego sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki komuniści zlikwidowali święto Trzech Króli. Po odzyskaniu niepodległości katolicy podjęli starania o jego przywrócenie. Trwało to dosyć długo i dopiero inicjatywa podjęta przez ówczesnego prezydenta Łodzi, p. Jerzego Kropiwnickiego, Kościół i środowiska religijne przyniosła sukces, co pozwala katolikom zgodnie z długoletnią tradycją godnie czcić to święto Objawienia Pańskiego. W zeszłym roku stało się to po raz pierwszy od 51 lat.

      W tym dniu przez wiele miast Polski przechodził "Orszak Trzech Króli". Mieszkańcy Katowic wykazali duże zaangażowanie przy organizacji orszaku. Mogliśmy oglądać Trzech Króli na koniach oraz zainscenizowane scenki z jasełek odegrane z dużym przejęciem przez dzieci i młodzież.

      Prof. Marek Szczepański z Uniwersytetu Śląskiego mówi, że to manifestacja miłości i przyjaźni, podczas której manifestujemy naszą wspólnotowość.

      Wszystkim mieszkańcom Katowic składam serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności z nadzieją, że nie zawiodą swoją obecnością w obchodach tego święta w kolejnych latach.

        

Wiesław Mrowiec    radny

 

LAST_UPDATED2